ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Groźba karalna a groźba bezprawna – czym się różnią?

Groźba karalna a groźba bezprawna – czym się różnią?

Aby przybliżyć różnice pomiędzy groźbą karalną a groźbą bezprawną odniesiemy się do art. 190 i art. 115 Kodeksu Karnego.

Art. 190 k.k. Groźba karalna

§  1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przykłady groźby karalnej

Przykładami groźby karalnej są m.in. grożenie pozbawieniem życia, wysyłanie pogróżek, a nawet gestykulowanie oznajmiające chęć lub zamiar wyrządzenia krzywdy drugiej osobie.

Art. 115 k.k. Groźba bezprawna

§ 12. Groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 groźba karalna, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem lub zachowaniem zagrożonym administracyjną karą pieniężną.

Groźba bezprawna – jak ją zinterpretować?

Niewątpliwie groźba bezprawna jest pojęciem szerszym od groźby karalnej. Jak podaje Wikipedia [https://pl.wikipedia.org/wiki/Gro%C5%BAba_bezprawna, dostęp: 16.07.2024r. godz. 12:26]: „Groźba bezprawna polega na zagrożeniu wolności człowieka od poczucia zagrożenia. Istotne jest (w odróżnieniu od groźby karalnej), że zagrożenie nie musi być związane z obawą popełnienia na pokrzywdzonym czynu przestępczego, wystarczające jest, że zachowanie sprawcy (tj osoby grożącej) powoduje poważną i uzasadnioną obawę, strach.”

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek.

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!