ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Przemoc psychiczna – jak ją rozpoznać i udowodnić?

Przemoc psychiczna – jak ją rozpoznać i udowodnić?

Przemoc psychiczna jest formą przemocy, która często jest niewidoczna dla otoczenia, jednak jej skutki mogą być równie niebezpieczne, jak w przypadku przemocy fizycznej. Manipulacje, upokarzanie, zastraszanie, czy ciągłe krytykowanie, to tylko niektóre z metod, które niszczą poczucie własnej wartości, wpędzają w strach i prowadzą do izolacji.

 

Definicja przemocy 

Według słownika języka polskiego PWN przemoc to „przewaga wykorzystywana w celu narzucenia komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś; też: narzucona komuś bezprawnie władza” [źródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/przemoc;2510670.html  dostęp: 10.09.2024 r. godz. 10:57].

W doktrynie do przemocy prawnej klasyfikują się określone działania, takie jak m.in. poniżanie, zastraszanie, ośmieszanie, grożenie użycia przemocy fizycznej, gniewu, samobójstwem, zniszczeniem mienia, skompromitowaniem czy odcięciem od pomocy finansowej.

Art.  190.  [Groźba karalna]

§  1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art.  190a.  [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]

§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art.  191.  [Zmuszanie do określonego zachowania. Utrudnianie korzystania z lokalu mieszkalnego]

§  1. Kto, stosując przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną, zmusza ją lub inną osobę do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  1a. Tej samej karze podlega, kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.
§  2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art.  207.  [Znęcanie się]

§  1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Art.  216.  [Zniewaga]

§  1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§  2.  Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  3.  Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§  4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§  5.  Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Gdzie szukać pomocy przed przemocą psychiczną?

Jeżeli doświadczasz przemocy psychicznej, pamiętaj, że nie jesteś w tym sam/a. Przemoc psychiczna jest równie niebezpieczna jak przemoc fizyczna. W naszej Kancelarii otrzymasz pomoc prawną, dzięki której osoba stosująca przemoc zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej, a Ty otrzymasz skuteczną ochronę – zarówno prawną, jak i psychologiczną.

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!