ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – jak się chronić?

Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – jak się chronić?

Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego to jedno z najpoważniejszych wykroczeń przeciwko zasadom praworządności, które może mieć poważne konsekwencje zarówno dla jednostki, jak i całego systemu prawnego. W polskim systemie prawnym zagadnienie to jest regulowane przez Kodeks karny w artykule 231.

 

Nadużycie uprawnień – definicja

Zgodnie z polskim prawem, funkcjonariusz publiczny, który nadużywa swoich uprawnień lub nie wykonuje ich w sposób należyty, podlega karze. Funkcjonariuszami publicznymi są osoby pracujące w organach administracji publicznej, wymiarze sprawiedliwości, policji oraz innych instytucjach publicznych.

Art.  231.  [Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza]

§  1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§  4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.
Każdy przypadek przemocy należy zgłaszać policji, ośrodkom pomocy społecznej lub organizacjom pozarządowym.

Rodzaje nadużyć

Formy nadużyć uprawnień mogą być różne. Mogą obejmować zarówno działania na szkodę jednostki, jak i zmierzające do uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Z przykładów można wymienić m.in. niewłaściwe stosowanie środków przymusu bezpośredniego, nieuzasadnione aresztowania, czy nadużycia w zakresie decyzji administracyjnych.

Jak się chronić przed nadużyciami?

Znajomość prawa – przede wszystkim warto znać swoje prawa. Wiedza o prawach jakie przysługują obywatelom w kontaktach z organami władzy, np. podczas zatrzymania przez policję , to istotny element profilaktyki przeciw nadużyciom.
Dokumentowanie zdarzeń – jeśli istnieje podejrzenie, że funkcjonariusz publiczny przekracza swoje uprawnienia, niezwykle ważne jest udokumentowanie zdarzenia. Do dokumentacji należy między innymi nagrywanie dźwięku lub wideo, robienie zdjęć, prowadzenie notatek dotyczących czasu, miejsca i treści rozmów oraz działań funkcjonariuszy. Ważne, by nagrania z interwencji były prowadzone w sposób zgodny z prawem, wtedy mogą stanowić istotny dowód przed sądem.
Korzystanie z pomocy kancelarii prawnej – gdy dojdzie do interakcji z funkcjonariuszami publicznymi, warto w razie potrzeby skontaktować się z prawnikiem, by zweryfikować, czy działanie funkcjonariusza było zgodne z prawem, w przypadku nadużyć prawnik pomoże w podjęciu odpowiednich kroków, aby bronić swoich praw.

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i nadużyć

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!