ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Co grozi za dezercję? Dezercja w kontekście Art. 339 k.k.

Co grozi za dezercję? Dezercja w kontekście Art. 339 k.k.

 

Wprowadzenie

Dezercja jest poważnym przestępstwem, które w świetle kodeksu karnego i zasad etycznych jest jednoznacznie potępiane. W polskim systemie prawnym kwestię tę reguluje Art. 339 Kodeksu karnego, który w precyzyjny sposób określa, jakie zachowania są uznawane za dezercję i jaka kara grozi osobie dopuszczającej się tego czynu i jakie okoliczności mogą wpływać na wymiar kary. W tym artykule przyjrzymy się, jak przepisy te odnoszą się do współczesnych realiów i jakie znaczenie mają dla osób pełniących służbę wojskową i w podobnych formacjach. Czytaj dalej:

Podstawy prawne

Art.  339 k.k.  [Dezercja]

§  1.  Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania lub w takim celu poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  2.  Jeżeli sprawca dopuszcza się dezercji wspólnie z innymi żołnierzami lub zabierając broń, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  3.  Żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  4.  Żołnierz, który czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1-3, podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podsumowanie

Dezercja, choć surowo penalizowana przez polskie prawo, jest zjawiskiem, które można analizować nie tylko przez pryzmat kodeksowych sancji, ale także z perspektywy ludzkiej i etycznej. Oprócz ram prawnych, należy mieć na uwadze, że za każdą dezercją kryje się indywidualna historia, nierzadko wynikająca z presji, poczucia bezradności, lub traumatycznych doświadczeń związanych ze służbą wojskową. Warto zastanowić się, jak system wsparcia i opieki psychologicznej nad żołnierzami mógłby wpłynąć na zmniejszenie liczby takich przypadków. Dezercja to nie tylko przestępstwo, ale także wyraz desperacji i ucieczki, które – choć nie usprawiedliwiają jej popełnienia, powinny być uwzględniane w procesie wymierzania sprawiedliwości i organizacji służby wojskowej.

Gdzie szukać pomocy- pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w skutecznej obronie dezerterów.

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i przestępstw związanych z dezercją.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w sprawach karnych i przestępstwach związanych z dezercją. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!