ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Jak powinno wyglądać prawidłowe przeszukanie i na co zwrócić uwagę?

Jak powinno wyglądać prawidłowe przeszukanie i na co zwrócić uwagę?

 

Wprowadzenie

Przeszukanie jest czynnością procesową, której celem jest odnalezienie dowodów, przedmiotów lub osób mogących mieć znaczenie dla postępowania karnego. Aby zapobiec nadużyciom i zapewnić zgodność z prawem, wszelkie etapy przeszukania są regulowane z Kodeksem postępowania karnego, który szczegółowo reguluje warunki i sposób przeprowadzania przeszukań. W niniejszym artykule wyjaśniamy jak powinno wyglądać prawidłowe przeszukanie oraz na co zwrócić uwagę, aby chronić prawa uczestników postępowania. Jak powinno wyglądać prawidłowe przeszukanie i na co zwracać uwagę? Czytaj dalej:

W jakich przypadkach można przeprowadzić przeszukanie?

Przesłuchanie można przeprowadzić zgodnie wtedy, kiedy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w określonym miejscu lub u określonej osoby znajdują się przedmioty lub dokumenty mogące stanowić dowód w sprawie. Co istotne, czynność ta w większości przypadków wymaga wcześniejszego postanowienia sądu lub prokuratora. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zwłoka mogłaby utrudnić postępowanie, przeszukanie może zostać przeprowadzone bez takiego postanowienia za zgodą osoby przeszukiwanej (Art. 220, paragraf 3 k.p.k.).

Przebieg przeszukania krok po kroku

1. Przedstawienie podstawy prawnej

Jednostka przeszukująca ma obowiązek poinformować osobę, u której jest przeprowadzane przeszukanie na temat podstawy prawnej niniejszej czynności. Powinien także okazać odpowiednie postanowienie sądu lub prokuratora, jeśli te zostało wydane.

2. Pouczenie o prawach i obowiązkach

Osoba poddana przeszukaniu powinna zostać poinformowana o swoich prawach, w tym o prawie do obecności podczas przeszukania, żądania obecności świadka (art. 224 k.p.k.) oraz o możliwości sposobu przeprowadzenia opisywanej czynności.

3. Obecność świadków podczas przeszukania

Przeszukanie powinno odbywać się w obecności osoby przeszukiwanej lub dorosłego domownika, jeżeli zaś nie będzie możliwa ich obecność, wymagane jest uczestnictwo dwóch świadków (art. 225 k.p.k.) w celu zapewnienia przejrzystości i rzetelności przeprowadzanych czynności.

4. Zakres przeszukania

Przeszukanie powinno być przeprowadzone w sposób adekwatny do celu i nie może naruszać godności osoby przeszukiwanej ani prowadzić do nieuzasadnionych szkód (art. 227 k.p.k.). Należy opierać się na wyznaczonych granicach przez postanowienie sądu lub prokuratora.

5. Sporządzenie protokołu przeszukiwania

Każda czynność musi zostać opisana w oficjalnym protokole, który zawiera m.in.:
– datę i miejsce przeszukania,
– imiona i nazwiska uczestników,
– opis przedmiotów znalezionych i zabezpieczonych.
Ważne: Osoba przeszukiwanej nieruchomości ma prawo otrzymać kopię sporządzonego protokołu.

Prawa osób przeszukiwanych

1. Prawo do obecności podczas przeszukania

Osoba, u której przeprowadzane jest przeszukanie, ma prawo do obecności podczas całego jego trwania, o ile nie utrudnia to czynności (art. 224, paragraf 1 k.p.k.).

2. Prawo do sprzeciwu

Jeśli osoba uzna, że przeszukanie jest prowadzone niezgodnie z prawem lub naruszeniem procedur, ma prawo zgłosić sprzeciw i zażądać jego odnotowania w protokole.

3. Prawo do ochrony danych

Wszelkie niemające znaczenia dla sprawy dane lub dokumenty nie mogą być ujawniane ani wykorzystywane (art. 228, paragraf 1 k.p.k.).

Najczęstsze błędy i naruszenia podczas przeszukań – na to zwróć uwagę

1. Brak postanowienia sądu lub prokuratora

Przeszukanie bez odpowiedniego upoważnienia, w większości przypadków może zostać uznane za niezgodne z prawem.

2. Naruszenie godności osoby przeszukiwanej

Wszelkie działania poniżające i naruszające godność osoby przeszukiwanej są niedopuszczalne.

3. Błędy i nieprawidłowości w sporządzonym protokole

Brak szczegółowego opisu przebiegu zdarzenia może skutkować jego podważeniem w postępowaniu sądowym.

Przeszukanie, w którym uczestniczyłem/am odbyło się niezgodnie z prawem – co mam zrobić?

Jeżeli byłe0/aś świadkiem przeszukania lub osobą przeszukiwaną i zauważyłeś/aś nieprawidłowości w przeprowadzeniu legalnego przeszukania masz prawo złożyć zażalenie do sądu (art. 236 k.p.k.) oraz skorzystać z pomocy prawnika w celu podważenia legalności przeszukania lub wykluczenia dowodów zdobytych w sposób niezgodny z prawem.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w sytuacjach związanych z przeszukaniem lub innymi czynnościami procesowymi, Kancelaria Prawna BISEK Karolina oferuje kompleksową pomoc prawną i ochronę Twoich praw na każdym toku postępowania. Prawnik obecny przy przeszukaniach – telefon całodobowy +48 665 280 382. Nie czekaj, zadzwoń do nas o każdej porze dnia i nocy, pomożemy Ci chronić Twoje prawa podczas przeszukań oraz na każdym etapie postępowania.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w sprawach karnych i przeszukań. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!