ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Art. 299 k.k. pranie pieniędzy

Art. 299 k.k. pranie pieniędzy

 

Wprowadzenie

Pranie pieniędzy jest jednym z najpoważniejszych przestępstw gospodarczych, które stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego i porządku publicznego. Działania mające na celu ukrycie nielegalnego pochodzenia środków finansowych lub innych korzyści majątkowych. Niniejsze zagadnienie penalizuje art. 299 Kodeksu karnego. Czytaj dalej:

Art.  299 k.k.  [Pranie pieniędzy]

§  1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Karze określonej w § 1 podlega, kto będąc pracownikiem lub działając w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej lub innego podmiotu, na którym na podstawie przepisów prawa ciąży obowiązek rejestracji transakcji i osób dokonujących transakcji, przyjmuje, wbrew przepisom, środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, dokonuje ich transferu lub konwersji, lub przyjmuje je w innych okolicznościach wzbudzających uzasadnione podejrzenie, że stanowią one przedmiot czynu określonego w § 1, lub świadczy inne usługi mające ukryć ich przestępne pochodzenie lub usługi w zabezpieczeniu przed zajęciem.
§  3. (uchylony).
§  4. (uchylony).
§  5. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, działając w porozumieniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  6. Karze określonej w § 5 podlega sprawca, jeżeli dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, osiąga znaczną korzyść majątkową.
§  6a. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  7. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2, sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa, a także korzyści z tego przestępstwa lub ich równowartość, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli przedmiot, korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.
§  8. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1 lub 2, kto dobrowolnie ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz okoliczności jego popełnienia, jeżeli zapobiegło to popełnieniu innego przestępstwa; jeżeli sprawca czynił starania zmierzające do ujawnienia tych informacji i okoliczności, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary.

Kluczowe elementy przestępstwa prania pieniędzy

Art. 299 k.k. dotyczy wartości majątkowych pochodzących z przestępstwa. W praktyce mogą to być środki pochodzące z czynów takich jak:

  • handel narkotykami,
  • korupcja,
  • oszustwa podatkowe,
  • działalność zorganizowanych grup przestępczych

Celem prania pieniędzy jest ukrycie przestępczego pochodzenia środków, co ma umożliwić ich legalne wykorzystanie w obrocie gospodarczym.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Pranie pieniędzy, określone w Art. 299 k.k., to jedno z najbardziej skomplikowanych przestępstw gospodarczych. Dotyczy ono działań mających na celu legalizację środków pochodzących z działalności przestępczej. Z uwagi na złożoność przepisów i poważne konsekwencje prawne, w przypadku spraw związanych z niniejszym przepisem, skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika jest kluczowe.

Pomoc prawna Kancelarii – doświadczeni w sprawach o pranie pieniędzy.

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących międzynarodowej współpracy prawnej, oferując kompleksową pomoc prawną w sprawach karnych i gospodarczych. Zapraszamy do kontaktu całodobowego, pomagamy naszym Klientom na terenie całej Unii Europejskiej.

Kancelaria Prawna BISEK Karolina – Twoje wsparcie 24 /7 w całej Polsce

Działamy szybko i skutecznie, pomagamy naszym Klientom w sprawach karnych. Nasza Kancelaria zapewnia:

  • DOSTĘPNOŚĆ 24/7 – błyskawiczna reakcja na wezwania i zatrzymania
  • DOŚWIADCZENIE W SPRAWACH KARNYCH I GOSPODARCZYCH– na wszystkich etapach postępowania od 11 lat
  • INDYWIDUALNE PODEJŚCIE – opracowanie najlepszej strategii obrony w zależności od specyfiki sprawy.

Skontaktuj się z nami 

Nie pozwól, by niepodjęcie odpowiednich kroków zaważyło na Twojej przyszłości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać natychmiastową pomoc prawną i profesjonalne wsparcie w trudnych chwilach.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w sprawach karnych i gospodarczych. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!