Cyberprzemoc – czym jest, czy stanowi przestępstwo? art. 1/3
W poprzednim artykule omawialiśmy problematykę stalkingu, teraz przeniesiemy się do tematyki agresji w świecie cyfrowym, która potocznie nazywana jest cyberprzemocą.
Cyberprzemoc – czym jest, czy stanowi przestępstwo? Art.1/3 Czytaj dalej.
Definicja cyberprzemocy
Jak podaje portal Cyberprofilaktyka NASK „cyberprzemoc to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera. Bywa określana także jako cyberbullying, nękanie, dręczenie, prześladowanie w internecie. Niezależnie od określenia, jej celem zawsze jest wyrządzenie krzywdy drugiej osobie. Cyberprzemoc to – podobnie jak przemoc tradycyjna – regularne, podejmowane z premedytacją działanie wobec słabszego, który nie może się bronić.” [źródło: https://cyberprofilaktyka.pl/blog/cyberprzemoc–czym-jest-i-jak-rozmawiac-o-niej-z-dzieckiem_i27.html, dostęp: 06.08.2024 r. 10:12].
Do najczęstszych form cyberprzemocy należą:
- obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pomocą Internetu, telefonu i innych form masowego przekazu;
- robienie zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie przy pomocy telefonu;
- prześladowanie przez internet, telefon;
- podszywanie się, włamania na strony internetowe, prywatne konta na portalach społecznościowych.
Czy cyberprzemoc jest przestępstwem?
W Polsce nie ma obowiązujących przepisów, które przewidują odpowiedzialność karna za dopuszczenie się do cyberprzemocy. Nie oznacza to jednak całkowitej bezkarności cyberagresora. W Kodeksie karnym jest kilka przepisów, które mogą mogą nieść znamiona cyberprzemocy, jednocześnie pociągając sprawców do odpowiedzialności karnej. Ciąg dalszy w drugiej części artykułu.
Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i wykroczeń
Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.
Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek
W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce. Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu. Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.
Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.
Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław
Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa
Działamy w całej Polsce!