Art. 289 k.k. zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia – konsekwencje prawne
Cyberprzemoc – czym jest, czy stanowi przestępstwo? art. 2/3
Pomimo faktu, iż w Polsce cyberprzemoc nie jest określona w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń, istnieje kilka możliwości, by działania te wypełniały znamiona przestępstw.
Cyberprzemoc – czym jest, czy stanowi przestępstwo? Art.2/3 Czytaj dalej.
Znamiona przestępstw z Kodeksu karnego
Art. 190. [Groźba karalna]
Art. 190a. [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]
Art. 191. [Zmuszanie do określonego zachowania]
Art. 191a. [Naruszenie intymności seksualnej]
Art. 212. [Zniesławienie]
Art. 216. [Zniewaga]
Art. 267. [Bezprawne uzyskanie informacji]
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 269. [Uszkodzenie danych informatycznych]
§ 2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, niszcząc albo wymieniając informatyczny nośnik danych lub niszcząc albo uszkadzając urządzenie służące do automatycznego przetwarzania, gromadzenia lub przekazywania danych informatycznych.
Art. 269a. [Zakłócenie systemu komputerowego]
Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 287. [Oszustwo komputerowe]
Znamiona przestępstw z Kodeksu wykroczeń
Art. 107. [Złośliwe niepokojenie drugiego człowieka]
Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Art. 141. [Nieobyczajne ogłoszenie, napis, rysunek]
Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Jak się bronić przed sprawcą cyberprzemocy?
Sugerujemy, aby w pierwszej kolejności zawiadomić policję i przedstawić całą sytuację, następnie oświadczyć osobie prześladującej, iż całkowicie nie życzysz sobie jakiegokolwiek kontaktu i ten kontakt ograniczyć. W przypadku kiedy dojdzie do kontaktu, zbierać jak najwięcej materiałów dowodowych, zachować listy, smsy, zdjęcia i nagrania głosowe. Jeśli się dotychczas posiadało, warto zablokować dostęp publiczny do wszelkich portali społecznościowych i zaprzestać udostępniania informacji o sobie. W przypadku poczucia, że grozi nam niebezpieczeństwo, należy od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. W przypadku myśli samobójczych, problemów emocjonalnych i pogorszenia stanu psychicznego należy bezwzględnie skontaktować się z Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, tel. 800 70 2222 i ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.
Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i wykroczeń
Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.
Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek
W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce. Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu. Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.
Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.
Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław
Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa
Działamy w całej Polsce!