ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Czym jest proces poszlakowy i poszlaka?

Czym jest proces poszlakowy i poszlaka?

 

Czym jest proces poszlakowy?

Proces karny opiera się przede wszystkim na gromadzeniu niezbitych dowodów, mających na celu udowodnienie winy bądź niewinności oskarżonego. W sytuacjach, kiedy mamy bezpośrednie i jednoznaczne dowody wskazujące sprawcę, przeprowadzenie procesu jest bardzo proste. Niestety nie zawsze jest możliwe uzyskanie dowodów bezpośrednich, w sytuacjach gdy takie dowody są trudne do zdobycia, zaś sprawa opiera się na poszlakach, mamy wtedy do czynienia z procesem poszlakowym. Czytaj dalej:

Definicja procesu poszlakowego i poszlaki

Procesem poszlakowym określa się postępowanie sądowe, w którym znaczenie mają poszlaki – czyli dowody pośrednie, które nie wskazują bezpośrednio na sprawcę, ale sugerują jego winę przez ciąg konkretnych powiązań, wskazujących na pewne okoliczności sprawy. W procesie poszlakowym poszlaki procesowe są zestawiane w logiczny ciąg, co umożliwia odtworzenie przebiegu zdarzeń. Całość ma na celu stworzenie spójnej konstrukcji dowodowej, która pozwala sędziemu lub na ławie przysięgłych wyciągnąć odpowiednie wnioski, które potwierdzą winę bądź niewinność oskarżonego.

Założenia i wymogi prawne dotyczące procesu poszlakowego

Logiczność i spójność

Poszlaki muszą być zestawione w sposób spójny i logiczny. Nie należy wyciągać wniosków na podstawie pojedynczej poszlaki.

Art.  5. k.p.k  [Zasada domniemania niewinności, in dubio pro reo]

§  1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.
§  2. Niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.

Wzajemne potwierdzenie się poszlak

Jedna poszlaka nie może być podstawą do skazania, dopiero zestawienie kilku poszlak, które wskazują na tę samą osobę w sposób logiczny i spójny mogą stanowić wystarczającą podstawę do wyciągnięcia wniosków o winie.

Wykluczenie hipotez alternatywnych

Sąd powinien wykluczyć inne możliwe hipotezy, które mogłyby tłumaczyć zachowanie oskarżonego lub przebieg zdarzeń. Skazanie jest możliwe tylko przy zastosowaniu zasad logicznego myślenia, kiedy nie ma możliwości innego wyjaśnienia.

Podsumowanie

Proces poszlakowy to element prawa karnego, który pozwala na przeprowadzenie spraw, w których brakuje dowodów bezpośrednich. Poszlaki, jeśli są wzajemnie spójne, tworzą logiczny obraz zdarzeń i wystarczającą podstawę do skazania. Niemniej jednak sądy muszą zastosować szczególne środki ostrożności, aby uniknąć pomyłek i zapewnić, że wyrok skazujący opiera się na solidnych podstawach. Istotne, aby narzędzie zostało wykorzystane w sposób rzetelny z poszanowaniem zasady domniemania niewinności.

Gdzie szukać pomocy- pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i karno-skarbowych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze  spraw karnych i karno-skarbowych oferując kompleksowe wsparcie prawne.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w sprawach karnych i karno-skarbowych. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!