ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Uniewinnienie za jazdę pod wpływem narkotyków

Jazda pod wpływem narkotyków stanowi naruszenie prawa, podlegające ocenie sądu. Decydującym czynnikiem jest wpływ substancji odurzającej na zachowanie kierowcy, ustalany przez biegłych toksykologów.

Sankcje za jazdę pod wpływem narkotyków

Sankcje zależą od kilku czynników, takich jak: historia przewinień, skutki jazdy, czy wystąpienie wypadku.

  • Wykroczenie. Może skutkować karą 10 punktów karnych, aresztem od 5 do 30 dni, grzywną od 50 do 5000 zł oraz zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Przestępstwo. Grożą surowsze kary, takie jak grzywny, ograniczenie wolności od 1 miesiąca do 2 lat, pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.
  • Recydywa. Kary mogą być drastyczniejsze, sięgając nawet do 5 lat pozbawienia wolności, grzywny od 10 000 zł, a nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.
  • W sytuacji, gdy jazda po narkotykach skutkuje wypadkiem z ofiarami, kierowca może zostać skazany na karę więzienia nawet do 12 lat. Niemniej jednak sąd może zdecydować o warunkowym umorzeniu postępowania, dając kierowcy okres próbny od roku do trzech lat, aby udowodnił, że nie powtórzy niebezpiecznego zachowania i uniknął kary.

Jazda pod wpływem narkotyków

Uniewinnienie za jazdę pod wpływem narkotyków – czy można uniknąć kary?

Aby uniknąć kary za jazdę po narkotykach, konieczne jest udowodnienie, że kierowca działał nieumyślnie i nie był świadomy obecności substancji wpływających na jego zdolności psychofizyczne. Ponieważ niektóre narkotyki utrzymują się w organizmie przez długi czas po ich zażyciu, ich obecność może niekoniecznie wpływać na aktualne zdolności kierowcy.

Dodatkowo istnieje szansa, że kierowca nie miał świadomości obecności substancji w swoim organizmie. Wykazanie nieumyślności jest kluczowe dla uniknięcia pociągnięcia kierowcy do odpowiedzialności.

Sąd ma również możliwość skorzystania z nadzwyczajnego złagodzenia odpowiedzialności lub warunkowego umorzenia postępowania. To otwiera drzwi do odstąpienia od kary, takiej jak zakaz prowadzenia pojazdów, lub skrócenia okresu obowiązywania środka karnego. Skorzystanie z tych instytucji zależy od okoliczności sprawy i efektywnej obrony przed sądem.

Pomoc prawna

Prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków stanowi jedno z często występujących naruszeń w ruchu drogowym. Grożą za to poważne konsekwencje, głównie zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku zatrzymania z tego powodu, istotne jest dokładne zbadanie faktów, w tym ewentualnych błędów podczas testów na obecność narkotyków. Celem jest wybór optymalnych strategii obrony, które mogą zminimalizować ryzyko surowego wymierzenia kary lub nawet doprowadzić do uniewinnienia. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże przeanalizować sprawę i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania w danym kontekście.

W Twojej krwi podczas jazdy samochodem wykryto narkotyk? Masz prawo do obrony. W naszej kancelarii adwokackiej zajmujemy się sprawami prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków. Skontaktuj się z nami w celu umówienia szczegółów.