ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Jazda w stanie nietrzeźwości w 2023 roku – kary

Jazda w stanie nietrzeźwości w 2023 roku – kary

Prowadzenie pojazdu będąc nietrzeźwym stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych na całym świecie. Zaraz po nadmiernej prędkości, to jedna z najgroźniejszych i nieodpowiedzialnych rzeczy, jakie można zrobić na drodze. Warto zastanowić się nad konsekwencjami prawymi takiego działania. Jakie kary obowiązują w 2023 roku za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Alkohol a prawo. Różnica między stanem po spożyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości

Polskie prawo drogowe rozróżnia dwa kluczowe stany związane z alkoholem, a mianowicie stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Dzielą je istotne różnice, które mają wpływ na rodzaj i surowość kary, jaką można otrzymać w przypadku złamania przepisów drogowych.

•    Stan po użyciu alkoholu

Występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila (co odpowiada 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm³ wydychanego powietrza). W takim przypadku nie jesteśmy jeszcze w obszarze stanu nietrzeźwości, ale nadal obowiązują surowe kary, o których przeczytasz w kolejnym akapicie.

•    Stan nietrzeźwości

Występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila lub poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm³. To stan, w którym kierowca jest traktowany jako nietrzeźwy i naraża się na znacznie surowsze konsekwencje prawne.

O ile stan po użyciu alkoholu może prowadzić do mandatów i punktów karnych, stan nietrzeźwości jest przestępstwem i wiąże się z poważnymi karami, takimi jak zatrzymanie prawa jazdy, kara więzienia oraz grzywny. Rozumienie różnicy między stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości jest kluczowe dla unikania konsekwencji prawnych i zachowania bezpieczeństwa na drodze. Zawsze warto pamiętać, że bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego jest priorytetem.

Jazda po alkoholu kontra jazda w stanie nietrzeźwości w 2023 roku. Rozważmy konsekwencje prawne

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu jest zagrożone:

 • Aresztem (do 30 dni) albo grzywną nie niższą niż 2500 zł
 • Zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat (zatrzymanie prawa jazdy)
 • Kierowcy przypisuje się także 15 punktów karnych

Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i sankcje przewidziane na taką okoliczność reguluje kodeks karny. Są to:

 • Pozbawienie wolności do 3 lat
 • Zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata
 • Kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej)
 • Utrata ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może anulować polisę lub znacząco podwyższyć składki po zatrzymaniu prawa jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości
 • Konsekwencje prawa karnego. Wpisanie przestępstwa związanego z jazdą w stanie nietrzeźwości do rejestru karnego może mieć długoterminowe skutki, takie jak utrudnienia w znalezieniu pracy i podróżowanie za granicę
 • Programy edukacyjne i leczenie. W niektórych przypadkach, sądy mogą zalecić udział w programach edukacyjnych bezpieczeństwa drogowego lub terapii odwykowej
 • Dodatkowo nietrzeźwy kierowca otrzyma 15 punktów karnych

Zaostrzenie kary za jazdę w stanie nietrzeźwości od 1 października 2023 roku

Jazda w stanie nietrzeźwości w 2023 roku – kary

Od 1 października 2023 roku, w Polskim prawie drogowym zostały wprowadzone znaczące zmiany dotyczące kar dla nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości mogą teraz stanąć przed groźbą pozbawienia wolności, zamiast kary grzywny lub ograniczenia wolności, jak to miało miejsce wcześniej. Jest to ważna zmiana, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i bardziej skuteczną walkę z nietrzeźwymi kierowcami.

Nowe przepisy stanowią, że kierowcy, którzy prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości, mogą teraz być skazani na karę pozbawienia wolności o maksymalnym wymiarze do 3 lat. To znaczne zaostrzenie w porównaniu z wcześniejszymi przepisami, które przewidywały grzywny lub ograniczenie wolności. Ponadto sąd ma prawo orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Podobne surowe kary będą obowiązywały także dla osób, które uciekną z miejsca wypadku lub spożyją alkohol po zdarzeniu, ale przed przeprowadzeniem badania na obecność alkoholu we krwi lub środka odurzającego w organizmie. Jest to ważne, ponieważ zmusza kierowców do odpowiedzialnego zachowania na miejscu wypadku i powstrzymuje ich przed próbą uniknięcia kary.

Zaostrzenie kar za jazdę w stanie nietrzeźwości ma na celu skuteczniejsze odstraszanie od tego niebezpiecznego zachowania na drogach i zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. To również przypomnienie, że jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko zagrożeniem dla własnego życia, ale również dla innych osób na drodze.

Procedura odzyskania prawa jazdy po zatrzymaniu z powodu kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu

Możliwe jest odzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów, choć proces ten może być bardziej skomplikowany w zależności od okresu zatrzymania. Jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać prawo jazdy?

Zatrzymanie na krócej niż rok

Jeśli Twoje prawo jazdy zostało zatrzymane na okres krótszy niż rok, po jego upływie możesz ubiegać się o zwrot prawa jazdy. W tym celu musisz wypełnić odpowiedni wniosek, uiścić wymaganą opłatę i dostarczyć niezbędne dokumenty do wydziału komunikacji odpowiadającego za Twoje miejsce zamieszkania, w tym wniosek oraz aktualne badania lekarskie.

Zatrzymanie na rok lub dłużej

W sytuacji gdy Twoje prawo jazdy zostało zatrzymane na okres co najmniej roku, proces odzyskania uprawnień jest bardziej wymagający. Musisz najpierw udać się do wydziału komunikacji, aby otrzymać skierowanie. Następnie musisz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców. Po pozytywnym zdaniu egzaminów możesz kontynuować proces.

Wniosek o zwrot prawa jazdy

Niezależnie od okresu zatrzymania, po pozytywnym zakończeniu procedur musisz złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy, uiścić stosowną opłatę i dostarczyć wymagane dokumenty do wydziału komunikacji. Wówczas będziesz miał szansę na odzyskanie swoich praw jazdy.

Warto pamiętać, że proces ten może być czasochłonny i wymaga cierpliwości. Najważniejsze jest jednak odbycie odpowiednich kroków i przestrzeganie przepisów, aby ponownie móc prowadzić pojazd. Pamiętaj też, że odzyskanie prawa jazdy to także doskonała okazja do refleksji i zmiany nawyków na drodze, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości i przyczyniać się do większego bezpieczeństwa na drogach.

Jak obronić się przed zarzutem jazdy w stanie nietrzeźwości?

Kancelaria Bisek z siedzibą we Wrocławiu

W sytuacji, gdy jesteś oskarżony o jazdę w stanie nietrzeźwości, istnieją pewne kroki i środki prawne, które możesz podjąć w celu obrony swoich praw. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w przypadku takich zarzutów istnieje możliwość walczenia o wyłączenie określonych kategorii prawa jazdy spod sądowego zakazu. Udział radcy prawnego w takiej sprawie może okazać się nieoceniony, pomagając rozwiązać wiele trudności. Nasza Kancelaria Bisek z siedzibą we Wrocławiu posiada wieloletnie doświadczenie i świadczy kompleksową pomoc prawną w zakresie spraw karnych.

Konsultacja

Najważniejszym krokiem jest skonsultowanie swojej sytuacji z doświadczonym radcą prawnym. Współpracując z naszymi prawnikami, możesz liczyć na fachową analizę Twojej sprawy i rzetelną ocenę szans na obronę. Każda sprawa jest inna, więc ważne jest, aby uzyskać profesjonalne wsparcie dostosowane do konkretnej sytuacji.

Ocena dowodów i linii obrony:

Nasi prawnicy dokładnie analizują dostępne dowody i okoliczności sprawy. To pozwala na opracowanie skutecznej strategii obrony, która może obejmować kwestionowanie dowodów, zarzutów lub okoliczności związanych z zarzutem jazdy w stanie nietrzeźwości.

Rozważenie możliwych wariantów działania

Wspólnie z naszym prawnikiem omówisz dostępne opcje w obronie. Może to obejmować:

 • próby uzyskania warunkowego umorzenia postępowania karnego
 • zmniejszenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów lub wyłączenia określonej kategorii prawa jazdy spod zakazu

Reprezentacja na przesłuchaniach i w sądzie

Nasi prawnicy towarzyszą Ci na przesłuchaniach, rozprawach i innych czynnościach procesowych. Będą Cię informować o kolejnych etapach postępowania, pomagając zrozumieć, jak zachować się w trudnych momentach.

Załatwianie formalności

Zajmujemy się wszelkimi formalnościami, w tym kierowaniem pism procesowych do odpowiednich instytucji, takich jak komisariaty policji, prokuratury i sądy.

Aktywna współpraca i informowanie

Współpracując z nami, będziesz na bieżąco informowany o postępach i działaniach naszych prawników. Pozwoli Ci to aktywnie uczestniczyć w przebiegu postępowania.

Jazda w stanie nietrzeźwości w 2023 roku. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, skontaktuj się z nami

Nasi prawnicy specjalizują się w sprawach związanych z jazdą w stanie nietrzeźwości. Są gotowi pomóc Ci w obronie Twoich praw i znalezieniu najlepszego rozwiązania w Twojej sytuacji.

Kontakt:

Siedziba: ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław

biuro@bisek-kancelaria.pl

Tel. 665 280 382, (71) 31 98 319