ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Kiedy mamy do czynienia ze stalkingiem? Jak się bronić przed stalkerem?

Kiedy mamy do czynienia ze stalkingiem? Jak się bronić przed stalkerem?

Stalking, pomimo istnienia już od czasów starożytnych, tj. „adtemptata pudicitia”, z łac. „naruszenie skromności” z prawa rzymskiego wraz z rozwojem technologii komunikacyjnej staje się coraz bardziej popularny w społeczeństwie. Z prawnego punktu widzenia, poprzez wymienione terminy rozumie się odniesienie do art. 190a k.k. Czym właściwie jest stalking i kiedy mamy z nim do czynienia? Jak poprawnie zdefiniować ten termin w świetle prawa? O tym więcej w dalszej części artykułu. Jak się bronić przed stalkerem? Czytaj dalej.

 

Definicja stalkingu

Jak podaje KMP w Ostrołęce, „Stalking określany jest jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Według kodeksu karnego stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu. Za uporczywe nękanie przyjmuje się prześladowanie, dokuczanie innej osobie, głuche lub obraźliwe telefony, niechciane SMS-y oraz e-maile, śledzenie, obserwowanie, nachodzenie itp.”. [źródło: https://mazowiecka.policja.gov.pl/wos/aktualnosci/50552,Czym-jest-stalking.html, dostęp: 30.07.2024 r. godz. 12:08].

W doktrynie prawnej stalking funkcjonuje jako „wielokrotne, powtarzające się prześladowanie wyrażające się w podejmowaniu różnych naprzykrzających się czynności, których celem jest udręczenie, utrapienie, dokuczenie lub niepokojenie pokrzywdzonego albo jego osoby najbliższej”. [źródło: S. Hypś (w:) Kodeks karny. Komentarz, pod red. A. Grześkowiak, K. Wiaka, Warszawa 2012, s.858.].

Art. 190a k.k. Do 15 lat pozbawienia wolności za stalking.

Art.  190a.  [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]

§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

W jakich sytuacjach mamy do czynienia ze stalkingiem?

Stalking może mieć miejsce w wielu sytuacjach, zarówno w pojedynczej typu uporczywe wysyłanie w pracy, czy nachodzenie w pracy, jak i połączonej, gdzie mamy do czynienia z wieloma formami nękania. Pod jakimi czynnościami najczęściej występuje stalking:

-nękanie smsami, wiadomościami poprzez komunikator, mail

-nachodzenie w pracy, w domu

-śledzenie

-rozsiewanie fałszywych informacji, podszywanie się

-nękanie telefonami

Ważne jest, że aby mieć do czynienia ze stalkingiem, ww. działania muszą mieć charakter uporczywy i występować przez dłuższy czas.

Jak się bronić przed stalkerem?

Sugerujemy, aby w pierwszej kolejności zawiadomić policję i przedstawić całą sytuację, następnie oświadczyć osobie prześladującej, iż całkowicie nie życzysz sobie jakiegokolwiek kontaktu i  ten kontakt ograniczyć. W przypadku kiedy dojdzie do kontaktu, zbierać jak najwięcej materiałów dowodowych, zachować listy, smsy, zdjęcia i nagrania głosowe. Jeśli się dotychczas posiadało, warto zablokować dostęp publiczny do wszelkich portali społecznościowych i zaprzestać udostępniania informacji o sobie. W przypadku poczucia, że grozi nam niebezpieczeństwo, należy od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Sprawy dotyczące stalkingu następują tylko na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku myśli samobójczych, problemów emocjonalnych i pogorszenia stanu psychicznego należy bezwzględnie skontaktować się z Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, tel. 800 70 2222 i ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i wykroczeń

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!