ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Art. 86b k.w. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne wykroczenia naruszające pierwszeństwo pieszego

Art. 86b k.w. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne wykroczenia naruszające pierwszeństwo pieszego

 

Wprowadzenie

Bezpieczeństwo na drogach publicznych jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego, który wpływa na życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. W polskim systemie prawnym kwestie te reguluje między innymi artykuł 86b Kodeksu wykroczeń (k.w.), penalizujący zachowanie zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Art. 86b k.w. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne wykroczenia naruszające pierwszeństwo pieszego. Czytaj dalej:

Art.  86b k.w. [Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne wykroczenia naruszające pierwszeństwo pieszego]

§  1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny:
1) wbrew obowiązkowi nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
2) nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
3) wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
4) omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
5) narusza zakaz jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§  2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, prowadząc inny pojazd niż określony w tym przepisie, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§  3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Art. 86b k.w. a odpowiedzialność karna

Należy pamiętać, iż art. 86b k.w. dotyczy wykroczeń, a nie przestępstw. Oznacza to, iż jego zastosowanie obejmuje sytuacje, w których zagrożenie nie osiągnęło znacznego stopnia społecznej szkodliwości. W przypadkach poważniejszych, w których np. są ofiary śmiertelne lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, stosuje się przepisy Kodeksu karnego, np. art. 177 k.k.
Za naruszenia wymienione w niniejszym artykule przewidziana jest kara grzywny nie niższa niż 1500 zł. W przypadku prowadzenia innego pojazdu niż mechaniczny, sankcją może być grzywna lub nagana. Dodatkowo, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, zwłaszcza gdy wykroczenie spowodowało zagrożenie dla pieszego.

Podsumowując

Artykuł 86b Kodeksu wykroczeń jest istotnym narzędziem w walce z nieodpowiedzialnym zachowaniem na drogach. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz zachowanie należytej ostrożności przez wszystkich uczestników ruchu drogowego to bezsprzecznie najważniejsze warunki bezpieczeństwa.  Kancelarie prawne mogą odegrać istotną rolę w edukacji prawnej oraz w reprezentowaniu osób poszkodowanych oraz sprawców w wyniku nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

Pomoc prawna Kancelarii – doświadczeni w sprawach wykroczeń drogowych

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących międzynarodowej współpracy prawnej, oferując kompleksową pomoc w zakresie realizacji wniosków na podstawie przedstawionego w tej publikacji artykułu i innych. Zapraszamy do kontaktu całodobowego, pomagamy naszym Klientom na terenie całej Unii Europejskiej.

Kancelaria Prawna BISEK Karolina – Twoje wsparcie 24 /7 w całej Polsce

Działamy szybko i skutecznie, pomagamy naszym Klientom w sprawach wykroczeń drogowych. Nasza Kancelaria zapewnia:

  • DOSTĘPNOŚĆ 24/7 – błyskawiczna reakcja na wezwania i zatrzymania
  • DOŚWIADCZENIE W SPRAWACH KARNYCH – na wszystkich etapach postępowania od 11 lat
  • INDYWIDUALNE PODEJŚCIE – opracowanie najlepszej strategii obrony w zależności od specyfiki sprawy.

Skontaktuj się z nami 

Nie pozwól, by niepodjęcie odpowiednich kroków zaważyło na Twojej przyszłości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać natychmiastową pomoc prawną i profesjonalne wsparcie w trudnych chwilach.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w sprawach karnych i zatrzymań. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!