ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Oszustwa bankowe – konsekwencje prawne

Oszustwa bankowe – konsekwencje prawne, jak uzyskać pomoc?

Jak podaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, w artykule z dnia 13.08.2024 r. w ramach współpracy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Biurem FBI zatrzymano na granicy polsko-białoruskiej 38 letniego obywatela Białorusi i Ukrainy, który poszukiwany był czerwoną notą Interpolu, w celu postawienia zarzutów karnych dot. cyberprzestępczości. Mężczyzna był liderem w kierowaniu międzynarodowymi włamaniami komputerowymi i oszustwami bankowymi. [źródło: https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/382,Policjanci-CBZC-wspolpracowali-z-amerykanskimi-sluzbami-przy-zatrzymaniu-mezczyz.html oraz https://www.justice.gov/opa/pr/leader-international-malvertising-and-ransomware-schemes-extradited-poland-face-cybercrime, dostęp: 27.08.2024 r., godz. 11:30]. Oszustwa bankowe – konsekwencje prawne, jak uzyskać pomoc? Czytaj dalej:

 

 

Oszustwa bankowe w świetle Kodeksu karnego

Oszustwa bankowe w Polsce regulowane są głównie przez przepisy Kodeksu karnego. W artykule przedstawmy niektóre z kluczowych, które mają zastosowanie w przypadku oszustw bankowych.

Art. 286. k.k. [Oszustwo]

§  1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 297. k.k. [Wyłudzenie kredytu]

§  1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 278. k.k. [Kradzież]

§  1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  1a. Tej samej karze podlega, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą kartę uprawniającą do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.
§  2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1, 1a lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  3a. Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 190a. k.k. [Kradzież tożsamości]

§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 287. k.k. [Oszustwo komputerowe]

§  1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  3. Jeżeli oszustwo popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 270. k.k. [Fałszerstwo materialne]

§  1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§  2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§  3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak nie paść ofiarą oszustwa bankowego?

Aby nie stać się ofiarą oszustwa bankowego sugerujemy zastosować podstawowe zasady bezpieczeństwa:
1. Użycie silnych haseł, zawierających kombinacje liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikanie używania tych samych haseł na wielu kontach.
2.Włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego.
3.Ostrożność wobec podejrzanych linków i maili.
4.Aktualizacja urządzeń i niekorzystanie z publicznych komputerów, jeśli nie jest to konieczne.
5.Nieudostępnianie danych logowania osobom trzecim.
6.Śledzenie aktualnych monitów banków i instytucji finansowych.
7.Sprawdzanie dokładnie, czy strony i aplikacje są oficjalne.  Nawet niewielka zmiana w nazwie może być oznaką, że mamy do czynienia z oszustwem.
8.Edukacja i świadomość zagrożeń, jakie czyhają w Internecie.

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach oszustw bankowych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze oszustw bankowych oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!