ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Pokrzywdzony zmarł – jakie prawa przysługują najbliższym po jego śmierci?

Pokrzywdzony zmarł – jakie prawa przysługują najbliższym po jego śmierci?

Śmierć osoby pokrzywdzonej nie kończy się zakończeniem postępowania karnego. Kodeks karny przewiduje szereg praw, które przysługują najbliższym zmarłego. Osoby te mogą kontynuować postępowanie, dochodzić sprawiedliwości oraz chronić interesy rodziny. W tym artykule przedstawimy najważniejsze artykuły Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego dla opisywanej sytuacji. Pokrzywdzony zmarł – jakie prawa przysługują najbliższym po jego śmierci?

 

Warto znać swoje prawa

Niezwykle ważne jest, aby najbliżsi zmarłego znali swoje prawa i z nich korzystali w celu uzyskania sprawiedliwości i zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

Art.  52. k.p.k. [Śmierć pokrzywdzonego]

§  1. W razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe lub osoby pozostające na jego utrzymaniu, a w wypadku ich braku lub nieujawnienia – prokurator, działając z urzędu.
§  2. W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie dysponuje informacjami o osobach najbliższych dla pokrzywdzonego lub osobach pozostających na jego utrzymaniu, poucza o przysługujących uprawnieniach co najmniej jedną z nich.

Art.  46. k.k. [Orzeczenie obowiązku naprawienia szkody]

§  1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.
§  2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.
§  3. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego.

Najbliżsi pokrzywdzonego mają wiele dostępnych narzędzi prawnych

Najbliżsi osoby pokrzywdzonej mają wiele istotnych uprawnień, pozwalających im kontynuować postępowanie i prowadzić je w pełnym zakresie. Mogą m.in. pełnić rolę oskarżyciela posiłkowego, zgłaszać wnioski dowodowe, czy składać apelacje.


Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!