ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Świadome rozprzestrzenianie chorób zakaźnych Art. 156 k.k

Świadome rozprzestrzenianie chorób zakaźnych Art. 156 k.k

 

Wprowadzenie

W dobie globalizacji i swobodnego przemieszczania się ludzi problem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych nabiera nowego wymiaru. Zagrożenia epidemiczne, takie jak COVID-19, czy HIV/AIDS, SARS lub grypa, ukazały, jak wielkie ryzyko dla zdrowia może stanowić niekontrolowane szerzenie się zakażeń. Sytuacja staje się szczególnie poważna, kiedy osoba będąca nosicielem świadomie podejmuje działania mogące skutkować zakażeniem innych, co w Polsce stanowi przestępstwo zgodnie z Art. 156 Kodeksu karnego. Czytaj dalej:

Podstawy prawne

Art.  156 k.k.  [Ciężki uszczerbek na zdrowiu]

§  1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,
3) wycięcia, infibulacji lub innego trwałego i istotnego okaleczenia żeńskiego narządu płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
§  2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Podsumowanie

Świadome rozprzestrzenianie chorób zakaźnych to nie tylko kwestia prawna, ale przede wszystkim etyczna odpowiedzialność wobec innych. Zagrożenie zdrowotne może dotknąć każdego, dlatego niezwykle kluczowa jest zarówno skuteczność prawa, jak i świadomość społeczna. Prawdziwa ochrona zdrowia publicznego wymaga nie tylko sankcji, ale także wzajemniej troski, edukacji i poczucia odpowiedzialności każdego z nas.

Gdzie szukać pomocy- pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach dotyczących świadomego rozprzestrzeniania chorób zakaźnych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i przestępstw związanych ze świadomym rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w sprawach karnych. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!