ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Art. 289 k.k. zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia – konsekwencje prawne

Art. 289 k.k. zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia – konsekwencje prawne

 

Wprowadzenie

Artykuł 289 k.k. reguluje przestępstwo polegające na krótkotrwałym użyciu cudzych pojazdów mechanicznych. Jest to odrębny typ czynu zabronionego, który różni się od klasycznej kradzieży, gdyż sprawca nie zamierza trwale pozbawić właściciela pojazdu, lecz jedynie korzystać z niego przez pewien czas. Art. 289 k.k. zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia – konsekwencje prawne Czytaj dalej:

Art.  289 k.k.  [Zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia]

§  1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 pokonuje zabezpieczenie pojazdu przed jego użyciem przez osobę nieupoważnioną, pojazd stanowi mienie znacznej wartości albo sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym lub w takich okolicznościach, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia pojazdu albo jego części lub zawartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  3. Jeżeli czyn określony w § 1 popełniono używając przemocy lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  4. W wypadkach określonych w § 1-3 sąd może wymierzyć grzywnę obok kary pozbawienia wolności.
§  5. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Istota przestępstwa

Zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia polega na bezprawnym wzięciu w posiadanie cudzego pojazdu mechanicznego, takiego jak samochód, motocykl, czy łódź bez zamiaru jego trwałego przywłaszczenia. Co ważne, kluczowym elementem jest brak zamiaru trwałego pozbawienia właściciela pojazdu.

Przykłady

Przykładami niniejszych działań są m.in. kradzież samochodu w celu przejażdżki, użycie motocykla bez zgody właściciela, aby dojechać w określone miejsce, nieuprawnione wykorzystanie łodzi czy skuterów wodnych. Istotnym jest, aby odróżnić ten czyn od klasycznej kradzieży (art. 278 k.k.), który zakłada zamiar trwałego przywłaszczenia rzeczy.

Okoliczności łagodzące

W pewnych sytuacjach sprawca może uniknąć odpowiedzialności karnej. Dotyczy to m.in. paragrafu 4, art. 289 k.k., który przewiduje, że sprawca, który działa na szkodę osoby najbliższej jest zwolniony z odpowiedzialności karnej, chyba, że pojazd zostanie zniszczony. Ma to miejsce na przykład w przypadku działań na szkodę członków rodziny, tj. syn zabrał ojcu samochód, aby się nim przejechać, bez jego zgody.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Postępowanie w sprawach o zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia jest wyjątkowo złożone i wymaga znajomości przepisów oraz doświadczenia w analizie zebranych dowodów. Profesjonalna pomoc prawna pozwala na skuteczną obronę oskarżonego, pomoc pokrzywdzonym w dochodzeniu roszczeń i odszkodowań oraz negocjacje w zakresie łagodzenia wymiaru kary lub uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Pomoc prawna Kancelarii – doświadczeni w sprawach o zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących międzynarodowej współpracy prawnej, oferując kompleksową pomoc prawną w sprawach karnych. Zapraszamy do kontaktu całodobowego, pomagamy naszym Klientom na terenie całej Unii Europejskiej.

Kancelaria Prawna BISEK Karolina – Twoje wsparcie 24 /7 w całej Polsce

Działamy szybko i skutecznie, pomagamy naszym Klientom w sprawach karnych. Nasza Kancelaria zapewnia:

  • DOSTĘPNOŚĆ 24/7 – błyskawiczna reakcja na wezwania i zatrzymania
  • DOŚWIADCZENIE W SPRAWACH KARNYCH – na wszystkich etapach postępowania od 11 lat
  • INDYWIDUALNE PODEJŚCIE – opracowanie najlepszej strategii obrony w zależności od specyfiki sprawy.

Skontaktuj się z nami 

Nie pozwól, by niepodjęcie odpowiednich kroków zaważyło na Twojej przyszłości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać natychmiastową pomoc prawną i profesjonalne wsparcie w trudnych chwilach.

Skuteczna pomoc specjalistów – prawników Kancelaria Bisek

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w sprawach karnych i zatrzymań. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

Telefon wsparcia 24h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce i międzynarodowo!