ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Zamiast mandatu na 10 lat do więzienia. 62 latek chciał wręczyć 100 zł łapówki.

Zamiast mandatu na 10 lat do więzienia. 62 latek chciał wręczyć 100 zł łapówki.

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie, 1 lipca 2024  na drodze krajowej K-39 w miejscowości Białobrzezie, został zatrzymany do kontroli kierujący pojazdem marki Man.  „Jak się okazało, powodem zatrzymania było przekroczenie przez kierowcę dopuszczanej prędkości o 14km/h”

[źródło: https://strzelin.policja.gov.pl/dst/aktualnosci/bieza/123129,ZATRZYMANY-ZA-LAPOWKE.html , dostęp: 03.07.2024 r. godz. 11:11]

Bał się punktów karnych – chciał wręczyć łapówkę

Mężczyzna przyjmując od funkcjonariusza mandat karny, postanowił wręczyć 100 zł i powiedział, tu cytat ” Proszę to wziąć i będzie dobrze”. Teraz grozi mu odpowiedzialność karna za próbę wręczenia policjantowi korzyści majątkowej.  Po zdarzeniu, kierowca niezwłocznie został zatrzymany i przewieziony do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych w Strzelinie.

Może pójść do więzienia na 10 lat

Za czyn, który popełnił mężczyzna grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Łapownictwo w świetle kodeksu karnego

Art. 229. k.k. [Przekupstwo]

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2.W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§ 4a. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej wielkiej wartości,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
§ 5. Karom określonym w § 1–4a podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.
§ 6. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Czy w tej sytuacji da się uniknąć poważnych konsekwencji prawnych?

W opisywanym zdarzeniu bardzo ważne jest wczesne skontaktowanie się z doświadczoną kancelarią prawną i nadanie pełnomocnictwa obrońcy w reprezentacji przed stosownymi organami i sądem.

Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawną obejmującą doradztwo, konsultacje prawne oraz reprezentację przed sądem.

Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek.

W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami
w kodeksie karnym i karno-skarbowym. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce.  Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu.  Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Telefon wsparcia 48h – +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

 

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Wrocław  ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław

Kancelaria Prawna Karolina Bisek Warszawa ul. Grzybowska 87, Warszawa

Działamy w całej Polsce!