Jazda bez uprawnień – przestępstwo czy wykroczenie? 70-latkowi grozi więzienie
Pod koniec kwietnia media obiegła informacja o zatrzymaniu przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Komendy Policji 70-letniego kierowcy pojazdu marki Ford, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jak podaje Policja Małopolska, 23 kwietnia policjanci „tuż przed godziną 10, na ulicy św. Brata Alberta w Bulowicach, zauważyli samochód marki Ford, który nie trzymał prostego toru jazdy, a ponadto kierowca podróżował bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W związku z powyższym funkcjonariusze włączając sygnały uprzywilejowania pojechali za nim. Kierujący jednak zlekceważył polecenie zatrzymania się i kontynuował jazdę. Po chwili skręcił w boczną uliczkę i wjechał na teren jednej z posesji, gdzie się zatrzymał. Wtedy policjanci zachowując zasady bezpieczeństwa zatrzymali go.” [Źródło:https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/aktualnosci/45879,70-latek-nie-zatrzymal-sie-do-kontroli-drogowej-mial-cofniete-uprawnienia-do-kie.html, dostęp: 28.05.2024, 11:10]. Jazda bez uprawnień – przestępstwo czy wykroczenie? 70-latkowi grozi więzienie – czytaj dalej.
Jak się później okazało, powodem dla którego 70 – latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej był fakt, iż 8 lat temu stracił prawo jazdy. Teraz zatrzymanemu mężczyźnie grozi nie tylko kara 2 letniego pozbawienia wolności za jazdę bez uprawnień, ale także dodatkowo zostały mu postawione zarzuty niezatrzymania się do kontroli drogowej i próby ucieczki przed policjantami, za co grozi kara więzienia do lat 5.
Kiedy jazda bez uprawnień jest wykroczeniem?
Art. 94. k.w
- 1.Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
- 1a.Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
- 2.Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
- 3.W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
W związku z powyższym, jazda bez uprawnień może stać się wykroczeniem jeśli kierowca nigdy nie posiadał lub posiada prawo jazdy innej kategorii. Przypominamy, że od 5 grudnia 2020 roku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, polscy kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie fizycznego ani cyfrowego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, policjanci w momencie kontroli weryfikują wszystkie informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. [Źródło: https://www.gov.pl/web/kas/sprawdz-swoje-dane-w-centralnej-ewidencji-kierowcow, dostęp: 28.05.2024 12:15].
Kiedy jazda bez uprawnień jest przestępstwem?
Art. 180a. k.k
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 244 k.k
Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier
i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Zatem prowadzenie bez uprawnień jest przestępstwem, w momencie kiedy kierowca prowadzi pojazd w czasie zabrania mu prawa jazdy przez sąd. Według obecnych przepisów, osobie zatrzymanej może grozić do 5 lat więzienia.
Czy jazda bez wymaganych okularów korekcyjnych podpina się pod jazdę bez uprawnień?
Tak ! Kierowanie pojazdem bez okularów może być traktowane jako wykroczenie.
W przypadku ograniczenia 01.01 wpisanego w prawo jazdy, kierowca ma obowiązek stosować się do wymogu korekty i zabezpieczenia wzroku podczas prowadzenia pojazdu. Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą m.in. okularów, soczewek, okularów ochronnych, przepasek i innych. Jeżeli podczas kontroli kierowca nie będzie ich posiadał, będzie to równoznaczne z brakiem posiadania uprawnień i możliwością nałożenia na niego kary grzywny w wysokości 1500 zł. [Źródło: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/113869,Kierowanie-samochodem-bez-okularow-moze-byc-wykroczeniem.html, dostęp: 28.05.2024 12:20].
Czy brak ważnego przeglądu oznacza brak uprawnień do kierowania pojazdem?
Tak ! Brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu jest traktowane wg Art. 94, § 2., k.w
jako wykroczenie i zatrzymanemu kierowcy może grozić kara nagany lub grzywny do 1500 zł.
Pomoc specjalistycznej kancelarii prawnej – eksperci w sprawach karnych i wykroczeń
Jazda bez uprawnień niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne, w tym ryzyko surowych kar. Poza rzadkimi przypadkami pozbawienia wolności, zatrzymani kierowcy mogą zostać obciążeni wysokimi grzywnami, jakie są stosowane zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego i Wykroczeń. Nasza firma specjalizuje się w obszarze prawa karnego i wykroczeń oferując kompleksową pomoc prawna obejmującą doradztwo oraz konsultacje prawne. Ponadto, możemy reprezentować klientów w postępowaniach karnych dotyczących jazdy bez uprawnień, jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz posiadania narkotyków
Skuteczna pomoc obrońcy – prawnika Kancelaria Bisek.
W kancelarii prawnej Karolina Bisek pomagamy już od 11 lat. Jesteśmy specjalistami w kodeksie karnym i wykroczeń. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce. Masz problemy, jesteś podejrzany, oskarżony? Nie czekaj – skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie od pierwszego telefonu. Kancelaria jest czynna w godzinach 7:00-17:00, telefon odbieramy całodobowo- +48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.
Artykuł: Jazda bez uprawnień – przestępstwo czy wykroczenie? 70-latkowi grozi więzienie