ul. Ludwika Solskiego 4/6, 52-416 Wrocław biuro@bisek-kancelaria.pl

Jazda pod wpływem leków psychotropowych w 2024 r. Jakie są możliwe konsekwencje?

Jazda pod wpływem leków psychotropowych w 2024 r. Jakie są możliwe konsekwencje?

Obecnie niezwykle popularny jest temat prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz jakże kontrowersyjna, aktywna od 14 marca tego roku ustawa pozwalająca organom skonfiskowanie pojazdu zatrzymanemu kierowcy. A jak wygląda sytuacja u osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem środków psychoaktywnych, takich jak leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, itp.? Kiedy osoby przyjmujące lekarstwa psychotropowe zapisane przez lekarza powinny się powstrzymać od prowadzenia pojazdu? Jaki wpływ mogą wywierać na kierowcę podczas jazdy?

Jakie są możliwe konsekwencje za jazdę pod wpływem leków psychotropowych w 2024 r.?

Leki psychotropowe mogą zawierać substancje, które nie pozostają obojętne dla koncentracji i uwagi oraz opóźniają czas reakcji kierowcy. Niektóre z nich (np. pregabalina, alprazolam) wywołują nawet u niektórych osób efekt uboczny oddziałujący na percepcję równoważny do tego po spożyciu kilku piw. Bardzo ważne jest, by szczegółowo zapoznać się
z ulotką dołączoną do każdego lekarstwa i stosować się do zamieszczonych ostrzeżeń. Prawo nie definiuje stricte dopuszczalnej dawki substancji odurzającej, czy psychoaktywnej we krwi. Jazda pod wpływem lekarstw psychoaktywnych jest traktowana tak samo jak jazda pod wpływem narkotyków. Każdy kierowca, który zdecyduje się na jazdę pod wpływem lekarstw, których ulotka zawiera zapis zabraniający kierowania pojazdu, musi liczyć się z tym, że jeśli zostanie złapany, to będzie odpowiadał jak za wykroczenie albo za przestępstwo.

Co mi grozi za jazdę pod wpływem środków odurzających w 2024 r.?

Jeżeli zostaną od Ciebie pobrane próbki, policja przekaże je biegłemu toksykologowi, który w toku sprawy zbada ich zawartość na obecność substancji i ich stężenia. Taki zabieg pozwoli biegłemu z wysokim prawdopodobieństwem ocenić, kiedy zażyłeś leki i co najważniejsze, jaki mogły mieć faktyczny wpływ na prowadzenie pojazdu.

Przy niewielkim wpływie, czyn traktowany będzie jako wykroczenie (art 87 kodeksu wykroczeń), za które grozi:

-grzywna od 2500 do 30000 zł

-areszt od 5 do 30 dni

-zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Jeżeli jednak biegły toksykolog orzeknie, że wpływ środków odurzających na prowadzenie pojazdów był znaczący, czyn ten będzie traktowany jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego), za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
w wysokości od 5000 do 60000 zł. Za spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających, w wyniku którego poszkodowany dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od lat 3, zaś jeżeli w wyniku zdarzenia poszkodowany poniesie śmierć, grozi kara pozbawienia wolności od lat 5.

Jazda pod wpływem leków psychotropowych w 2024 r. Jakie są możliwe konsekwencje?

Jazda pod wpływem leków psychotropowych w 2024 r. Jakie są możliwe konsekwencje?

Podsumowanie

Leki psychotropowe najczęściej są stosowane przy leczeniu bezsenności, stanów lękowych, depresji. Po zażyciu niektórych z nich, koncentracja i czas reakcji kierowcy stają się mocno ograniczone. Oprócz leków psychotropowych, często podobny efekt wywołują leki przeciwpadaczkowe, antyalergiczne, na cukrzycę, na nadciśnienie, czy nawet leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (które zawierają np. morfinę, tramadol i inne alkaloidy; opioidy).

Skuteczna pomoc prawnika – jazda pod wpływem środków psychoaktywnych – Kancelaria Bisek.

Jeżeli wykonano podczas kontroli lub w innych okolicznościach policja wykonała Ci test na obecność substancji psychoaktywnych, narkotyków, nie czekaj i skontaktuj się z nami.
W Kancelarii prawnej Bisek pomagamy kierowcom już od 11 lat.  Mamy bogate doświadczenie sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków. Po dokładnej analizie sytuacji dobieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie, tak, by było najskuteczniejsze i bezproblemowe dla naszych Klientów. Pomogliśmy już tysiącom osób w całej Polsce. Jeżeli znalazłeś się w opisywanej sytuacji – nie czekaj i skorzystaj pomocy prawnika – skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że obecność prawnika już podczas pierwszego przesłuchania może olbrzymi wpływ na dalszy przebieg całego procesu. Oferujemy wsparcie już od pierwszego telefonu.

Pierwsza konsultacja jest bezpłatna.

Telefon wsparcia 48h+48 665 280 382 Mecenas Karolina Bisek.

Kancelaria Prawna ul. Ludwika Solskiego 4/6, Wrocław – działamy w całej Polsce!